Sjećate li se Super Audio CD-a (SACD)? Pokrenut 1999. godine od strane Sonyja i Philipsa, SACD je obećavao revoluciju u slušanju glazbe – zamjenu za obične CD-e s boljim zvukom, pa čak i surround audiom. No, unatoč svojim impresivnim specifikacijama, SACD nikada nije uspio osvojiti masovno tržište. Zašto?
Evo ključnih razloga zašto je ovaj format visoke rezolucije pao u zaborav:
- Nedostatak sadržaja i podrške industrije: Velike diskografske kuće prestale su izdavati SACD-e već oko 2009. godine. Bez dovoljno glazbe u tom formatu, potrošači nisu imali razloga ulagati u novu tehnologiju.
- Slab marketing i nejasna komunikacija: Većina ljudi jednostavno nije znala da SACD postoji. Loš marketing i zbunjujuće oznake na diskovima doprinijeli su tome da format ostane nepoznat široj publici.
- Visoka cijena i nepraktičnost: SACD playeri i sami diskovi bili su skupi. Uz to, format nije bio pretjerano "user-friendly" za prosječnog korisnika.
- Neprimjetna razlika u kvaliteti zvuka: Mnogi slušatelji, posebno oni s prosječnom opremom, nisu mogli primijetiti značajnu razliku u kvaliteti zvuka između SACD-a i običnog CD-a. Ako ne čujete razliku, zašto plaćati više?
- Rat formata s DVD-Audiom: Istovremeni pokušaj DVD-Audija da postane standard visoke rezolucije dodatno je podijelio podršku industrije i zbunio potrošače. Umjesto jednog jasnog nasljednika CD-a, imali smo dva formata koja su se međusobno borila.
- Uspon digitalnog streaminga: Najvažnije, SACD je lansiran upravo u vrijeme kada su se navike konzumiranja glazbe drastično mijenjale. Digitalna preuzimanja, a zatim i streaming, postali su dominantni, dajući prednost praktičnosti i pristupačnosti nad apsolutnom kvalitetom zvuka.
SACD je bio tehnički napredan format, ali nije uspio uhvatiti korak s tržištem i promjenjivim navikama slušatelja. Njegova priča služi kao podsjetnik da u svijetu tehnologije često pobjeđuje praktičnost, čak i nauštrb najviše kvalitete.
Izvor: 6 Reasons SACD Became the Biggest Flop in Music Tech History