Danas zaranjamo duboko u svijet integriranih pojačala kako bismo predstavili uređaj koji je privukao značajnu pažnju, a neki su ga čak proglasili najboljim integriranim pojačalom godine: Vincent Audio SV-237MKII hibridno integrirano pojačalo.
Vincent Audio, njemački proizvođač registriran 1995. godine, etablirao se s reputacijom izrade solid-state i hibridnih komponenti. Model SV-237MKII najnoviji je dizajn tvrtke i trenutno treća inkarnacija ovog integriranog pojačala. Koncept hibridnog dizajna uključuje kombiniranje cijevne tehnologije s tehnologijom solid-state. Ideja je spojiti cijenjene karakteristike cijevi, poput bogate srednje frekvencije, glorificiranog zvuka, prostrane zvučne pozornice i punoće, s prednostima solid-state pojačala, kao što su dinamičan, oštar, čist i snažan bas. Iako hibridni dizajni ponekad ne uspijevaju ispuniti ovo obećanje, Vincent Audio je s ovim modelom postigao izvanredne rezultate.

Dizajn i izrada
Vincent SV-237MKII se ističe svojim klasičnim izgledom i robusnom izradom. Težak je impresivnih 20,4 kg, što sugerira ozbiljnu komponentu, podsjećajući na pojačala iz 70-ih i 90-ih. Dostupan je u crnoj i srebrnoj boji. Na prednjoj ploči nalazi se prozorčić koji omogućuje pogled na jednu od cijevi, što je vizualni element koji mnogi audiofili vole. Kontrole na prednjoj ploči, uključujući veliki kotačić za glasnoću i kotačić za odabir ulaza, izrađene su od aluminija i odišu kvalitetom.
Pojačalo koristi jednu cijev 12AX7 i dvije cijevi 6N1P u dijelu pretpojačala. Konkretno, koristi dvije ruske NOS (New Old Stock) 6N1P dualne triodne cijevi za naponski gain, a jedna 12AX7 se koristi u prvom stupnju, potencijalno pružajući malo dodatnog naponskog gaina drugim cijevima. Cijevno pretpojačalo obećava topao, primamljiv zvuk, dok ostaje precizno i otkrivajuće.
Odjeljak izlaznog pojačala je solid-state i radi u klasi A/B. Iznimno, prvih 10 W izlazne snage isporučuje u čistoj klasi A. To je značajno jer većina slušanja, posebno s umjerenom do visokom osjetljivošću zvučnika, zahtijeva manje od 10 W, što znači da pojačalo većinu vremena radi u klasi A. Rad u klasi A eliminira crossover izobličenja, koja mogu zvučati grubo i umjetno, što rezultira tekućim, glatkim zvukom. Pojačalo je sposobno isporučiti 150 W po kanalu u 8 Ohma i 250 W po kanalu u 4 Ohma. Iza ove snage stoji masivni toroidni transformator i robusno napajanje, koje doprinosi osjećaju da pojačalo radi jače nego što specifikacije sugeriraju, posebno pri pokretanju zvučnika koji zahtijevaju puno struje. Vincent je koristio visokokvalitetne komponente poput Wima i Elna kondenzatora te diskretne, through-hole komponente u cijelom pojačalu, što doprinosi kvaliteti izrade i performansama.

Značajke povezivanja i DAC
Vincent SV-237MKII je opremljen s šest različitih ulaza, uključujući tri linijska analogna RCA ulaza. Također ima ugrađeni DAC, baziran na Burr Brown čipu (PCM 5102). DAC podržava coax i optičke digitalne ulaze (po jedan) do 24-bit/192 kHz. Važno je napomenuti da nema USB ulaz. Kvaliteta ugrađenog DAC-a je iznenađujuće dobra za integriranu jedinicu ove cijene, a Burr Brown čip je poznat po toplijem, organskijem zvuku koji se dobro slaže sa zvučnom signaturom pojačala. Neki izvori su otkrili da preferiraju zvuk internog DAC-a u kombinaciji s pojačalom u odnosu na skuplje vanjske DAC-ove, jer internal DAC predstavlja bolji tonski spoj i ne ograničava performanse pojačala.
Pojačalo također uključuje Bluetooth 5.0 povezivost za brzo i jednostavno streamanje s mobilnih uređaja. Iako neki recenzenti nisu puno koristili Bluetooth, potvrđeno je da radi dobro i zvuči prilično dobro.
Na stražnjoj strani, osim ulaza, nalaze se pre-out i record-out izlazi. Pre-out omogućuje korištenje SV-237MKII kao pretpojačala ili spajanje subwoofera ili vanjskog pojačala snage. Pojačalo ima četiri izlazna terminala za zvučnike, što omogućuje bi-wiring.
Korisne značajke na prednjoj ploči uključuju kontrole tona (bass i treble) koje se mogu zaobići (defeatable) pritiskom na tipku Tone. Ove kontrole tona hvaljene su jer dobro funkcioniraju bez značajne degradacije zvučne pozornice, čak pomažući u postavljanju zvučnika bliže zidu i pojačavanju basa po potrebi. Postoji i tipka Loudness za pojačavanje basa i visokih frekvencija pri niskim glasnoćama slušanja.

Kvaliteta zvuka
Zvuk Vincent SV-237MKII opisan je kao topao, pun i sočan. Ima glatku sredinu i visoke frekvencije koje omogućuju dugo slušanje bez zamora. Neki izvori navode da je zvuk malo povučen ili "ležerniji" u prezentaciji u usporedbi s analitičnijim pojačalima, s vokalom i glavnim instrumentima koji ne iskaču iz miksa tako prominentno. Međutim, zadržava punoću, emocionalnost i finesse.
Bas performanse su izvanredne. Opisan je kao čvrst, okrugao, pun, dinamičan i snažan, s odličnom kontrolom. Sposobnost pojačala da isporuči struju omogućuje mu pokretanje zahtjevnih zvučnika s autoritetom, pružajući bas koji se osjeti u prsima, slično osjećaju bi-amping sustava.
Zvučna pozornica je široka i duboka, što je karakteristika koja se često pripisuje cijevnim pretpojačalima. Pojačalo pomaže zvučnicima da zvuče šire i dublje. Iako neki izvori navode da preciznost lokalizacije instrumenata (pinpoint imaging) možda nije apsolutno najbolja u klasi u usporedbi s nekim konkurentima, drugi izvori ističu da pojačalo ima pinpoint imaging unatoč velikoj zvučnoj pozornici.
Visoke frekvencije imaju "zrak" i "iskru", s "pravom količinom svjetline". Iako mogu biti malo manje detaljne u usporedbi s nekim skupljim ili analitičnijim pojačalima, kontrole tona mogu pomoći u prilagodbi visokih frekvencija bez degradacije zvučne pozornice ili gubitka detalja.
Vincent SV-237MKII je testiran s raznim zvučnicima, uključujući Orendel, KEF LS50 Meta (koji su relativno teški za pokretanje), Focal Aria K2 906, DALI Oberon 9 i Diptyque 140 Mark II. Pokazao je sposobnost da pokrene čak i vrlo zahtjevne planarske zvučnike poput Diptyquea s lakoćom i muzikalnošću. Također je izvrsno radio s DALI Oberon 9, stvarajući sustav od 6000 dolara koji je zvučao mnogo skuplje i bio izvanredan za glazbu i filmove. Posebno dobro se slaže sa zvučnicima koji su malo življi ili imaju podesive visoke tonove, poput JBL L4309.

Cijevni rolling
Iako pojačalo koristi tri cijevi, samo se cijev 12AX7 lako može zamijeniti (tube roll). Cijevi 6N1P nisu uobičajene za tube rolling jer nema mnogo zamjena niti poznatih ekvivalenata poput 6922 ili 6DJ8. Tvorničke JJ cijevi su dobre, ali zamjena 12AX7 cijevi s, na primjer, NOS RFT cijevi može dodati dodatnu toplinu i punoću zvuku za relativno malo novca.
Zaključak
S cijenom od oko 2.500 do 3.000 dolara/funti, Vincent SV-237MKII se smatra izuzetnim omjerom cijene i kvalitete. Njegova robusna izrada, bogat set značajki (uključujući DAC i Bluetooth) i posebno kvalitetan zvuk, koji uspješno spaja toplinu i punoću cijevi s kontrolom i snagom solid-statea, čine ga izuzetno preporučljivom komponentom. Iako možda nije apsolutni lider u svakom aspektu (npr. mikrodetalji u visokim frekvencijama), njegova ukupna prezentacija je izuzetno ugodna i muzikalna. Sposobnost pokretanja širokog raspona zvučnika s lakoćom dodatno naglašava njegovu svestranost i vrijednost. Ovo pojačalo nudi izvedbu pet zvjezdica po cijeni od tri zvjezdice. Nije ni čudo što je zaslužilo titulu "Najboljeg integriranog pojačala 2022." prema jednom od izvora.