Eversolo je u vrlo kratkom vremenu postao iznimno popularan brand. I to s pravom. U ovom članku pogledat ćemo njihovo AMP-F10 pojačalo snage koje dijeli isti dizajnerski stil kao i njihov vodeći streamer DMP-A10. Jasno je da je F10 napravljen da se uparuje s A10. Ima slično kućište, iako je viši. Umjesto zaslona, na prednjoj strani nalaze se dva mehanička mjerača snage, koje Eversolo naziva VU metrima.
Gdje F10 pronalazi svoje mjesto u stereo sustavu?
Budući da je F10 pojačalo snage, na izlaze se moraju spojiti zvučnici. Na ulazu mu je potrebno pretpojačalo, koje se naziva i kontrolno pojačalo. Pretpojačalo vam omogućuje odabir ulaza, postavljanje glasnoće i često nudi kontrolu tona. Vaši izvori glazbe, poput mrežnog playera (streamera), spajaju se na pretpojačalo. Mrežni player obično treba biti spojen na vašu kućnu mrežu žicom ili Wi-Fi-jem kako bi mogao pristupiti internetskim izvorima ili glazbi pohranjenoj na računalu ili NAS-u. Funkcije pretpojačala i mrežnog playera mogu biti kombinirane u jednom uređaju, kao što je slučaj s Eversolo DMP-A serijom.
Izgled i fizičke značajke
F10 je prilično velik i težak. Mjeri 430 x 310 x 147 mm i teži 21,5 kg. (Iako drugi izvor navodi težinu od 18 kg). Na prednjoj strani je tipka za stanje pripravnosti i spomenuta dva mehanička mjerača snage (VU metri) koji pokazuju snagu u vatima pri 4Ω. Ovi mjerači su vrlo jarko osvijetljeni s vrlo visokom temperaturom boje. Jedan recenzent bi preferirao topliju boju i prigušenije osvjetljenje. Iako je super imati VU metre na pojačalu, njihovo kretanje je pomalo "štrebersko" i nije imalo smisla uspoređeno s drugim VU metrima. To se mijenja kada se F10 koristi u premoštenom mono načinu rada, gdje je kretanje manje "štrebersko" i svrhovitije. Recenzent bi volio da postoji gumb za isključivanje osvjetljenja jer je vrlo svijetlo.

Na stražnjoj strani nalazimo balansirane ulaze na 3-polnim XLR-ima i nebalansirane ulaze na RCA-ima, s odabirima ulaza između njih. Ulaz za IEC mrežni kabel nalazi se pored držača glavnog osigurača i prekidača napajanja. Prekidač za stanje pripravnosti omogućuje odabir između signala ili okidača (trigger). Prvi izlazi iz stanja pripravnosti kada stigne signal, a drugi kada se na ulaz okidača dovede 12V DC - ili kada se pritisne tipka za napajanje na prednjoj strani ako se ne koristi kabel okidača. Pored toga nalaze se ulaz i izlaz okidača. Kabel okidača je uključen u kutiju, što je lijepo iznenađenje. Prekidač bridge/stereo omogućuje postavljanje pojačala u ili izvan bridge načina.
U bridge načinu rada, lijevi i desni kanal se zbrajaju kako bi se dobio mono signal s dvostrukom snagom. U tom načinu rada, jedan zvučnik se spaja samo na plus terminale za zvučnike oba kanala, a za drugi kanal koristi se drugo F10 pojačalo u bridge načinu. Ni pod kojim uvjetima ne smiju se terminali za zvučnike u bridge načinu rada uzemljiti, kao što je slučaj kod spajanja subwoofera preko terminala za zvučnike. Na stražnjoj strani nalazi se i prekidač osjetljivosti (sensitivity switch) koji mijenja pojačanje za 6 dB, s 23 na 29 dB. Kada ste u nedoumici, postavite ga na 23 dB i prebacite na 29 dB samo ako je izlazna razina preniska. Za bridge način rada koriste se specifični terminali za zvučnike, s naznačenim polaritetom. Terminal za uzemljenje zaokružuje pregled stražnje strane. Izgled stražnje strane je dobro osmišljen, s dovoljno razmaka između terminala za zvučnike, napajanje i signal. Sve je dobro označeno, što olakšava spajanje za bridge mono korištenje bez priručnika.

Pogled Iznutra: Inženjering i Komponente
Pogled unutra otkriva raspored klasičnog klasa A/B pojačala u dual mono postavu, izrađenog po visokim standardima. Na niskim razinama radi u klasa A, ali ako je potrebna snaga, prelazi u klasa A/B. Razina pri kojoj se to događa nije navedena. U sredini se nalazi vrlo velik toroidni transformator. Jedan recenzent opisuje ga kao "vrlo značajan" i veći nego što je očekivao vidjeti u pojačalu ove cijene. Uz bokove nalaze se napajanja za pojačala snage s četiri vlasnička elektrolitska kondenzatora od 10.000 µF po strani. Linearno napajanje za ulazne krugove nalazi se na drugom mjestu. Prekidačko napajanje (switch mode power supply) koristi se samo za stanje pripravnosti, osiguravajući vrlo nisku potrošnju energije u tom načinu rada.
Pločica koja se spaja na audio ulaze i prekidačke funkcije na stražnjoj strani sadrži jedan ultra niskošumni diferencijalni modul pojačala kao ulazni buffer po kanalu. Drugi modul nalazi se na obje ploče pojačala snage. Nazvan je "Super Linear differential amplifier module". Eversolo to na svojoj web stranici naziva "high fidelity audio processing", što se čini kao pametna simetrična povratna tehnologija. To bi moglo biti djelomično odgovorno za prepoznatljiv zvuk F10 i postizanje vrlo visokih deklariranih specifikacija od 0,008% THD i 113 dB DNR. F10 upravlja zvukom od ulaza sve do deset MOSFET-a ili pet parova po kanalu. MOSFET-i općenito imaju topliji zvučni karakter za tranzistore. Unutrašnjost se čini impresivnom za traženu cijenu.

Tehničke Specifikacije i Snaga
F10 isporučuje 200 W na 8 Ω, 320 W na 4 Ω i 450 W na 2 Ω. Vaše pretpojačalo mora moći isporučiti najmanje 2,4 volta RMS u položaju osjetljivosti od 29 dB. U položaju od 23 dB, potrebno je 5,2 volta RMS za puni izlaz. Većina pretpojačala ili mrežnih playera s funkcijom pretpojačala to će osigurati. Impresivno je da postoji ocjena za 2 Ω, ali pojačalo ne udvostručuje snagu kako se impedancija prepolovljuje, što je obično znak kvalitete pojačala, no brojevi su i dalje vrlo impresivni za novac, uz sve ostalo.
U bridge načinu rada, F10 isporučuje 950 W RMS na 4 Ω po pojačalu.
Postavljanje i Korištenje
Jednostavno rečeno, to je pojačalo snage. Spojite ga na pretpojačalo ili mrežni player s ugrađenom funkcionalnošću pretpojačala. Postavite prekidač za stanje pripravnosti na "signal", prekidač osjetljivosti na 23 dB, a prekidač načina rada na stereo. Spojite par zvučnika na terminale koristeći dobre kabele za zvučnike, uključite prekidač napajanja na stražnjoj strani i uživajte u glazbi. Ako razina zvuka nije dovoljno visoka, postavite prekidač osjetljivosti na 29 dB. Ako vam ni to ne daje dovoljno snage, kupite drugi F10 i oba postavite u bridge način rada. Tada imate 950 W RMS na 4 Ω po pojačalu.

Kvaliteta Zvuka: Prepoznatljiv Karakter
Dok s klasom D pojačala nema ništa loše, slušanje F10 i usporedba s klasa D pojačalima u istoj cjenovnoj kategoriji pokazala je da F10 jednostavno ima više šarma, pruža više uključenosti. Karakter zvuka mnogi bi opisali kao topao, ali ne na štetu rezolucije ili napada. Veliki klavir zvuči otvoreno u višim registrima, ali ima i autoritet u nižim. Kontrabas i bas gitara zvuče živo i prirodno s prirodnom snagom u nižim regijama, kao na koncertima uživo. Puhači, kao u big bandu, imaju snagu bez postajanja oštrih, osim ako to nije namjera. Glasovi zvuče dobro, čak je i opraštajuće od drugih pojačala kada glas nije jako dobro snimljen. Samo najdublji elektronički bas zvuči malo manje kontrolirano od referentnog pojačala koje inače svira. Jedan recenzent smatra da F10 jasno nadmašuje klasu D pojačala u ovoj cjenovnoj klasi koja je recenzirao prethodne godine.
Zvuk F10 je vrlo pun i topao u basu, te bogat i sladak u srednjim tonovima, dok je pomalo taman u visokim tonovima. To ga čini vrlo ugodnim na mnogo načina.

Usporedbe s drugim pojačalima i zvučnicima:
- S Audio Solutions Figaro M2 zvučnicima (visoka osjetljivost, čisti zvuk): F10 je bio preferiran jer je njegov tamniji visoki, vrlo topao i bogat/sladak zvuk srednjih tonova i pun bas odlično balansirao s ovim zvučnicima. F10 je imao izravniji zvuk u usporedbi s NAD-om i Galionom, koji su više težili otvaranju zvučne pozornice. Recenzentu je nedostajalo bogatstvo i slatkoća F10 kada je slušao druga dva pojačala.
- S Canton Reference 2 zvučnicima (zahtjevniji, topliji, opušteniji zvuk): F10 je i dalje zvučao vrlo lijepo, ali je bio malo zagušen i pomalo ravan. Nije bilo toliko "prozirnosti" kroz zvučnike do zvučne pozornice. Zvuk je bio malo nedovoljno snažan za kontrolu basa, iako je bilo dovoljno basa. Vokali su bili lijepi i bogati, ali im je nedostajalo jasnoće, a tamni visoki tonovi su gušili visinu zvučne pozornice i brzinu/energiju glazbe.
- U usporedbi s ovim zvučnicima, NAD i Galion su se bolje snašli u kontroliranju zvučnika ili otvaranju zvučne pozornice. NAD je bolje kontrolirao bas, ali su srednji/visoki tonovi bili suhi. Galion je bio negdje između, zvučao je slađe od NAD-a, življe u visokim tonovima od oba, i bolje balansirao s Cantonima. Galion je recenzenta "odveo najdublje u glazbu".
Postaje jasno da F10 ima vrlo prepoznatljiv zvučni profil. Zvuči čisto, glatko, glazba je organizirana, vokali su puni, bogati, topli i slatki. Visoki tonovi su detaljni, ali definitivno tamniji. F10 nije najbolje pojačalo kada je riječ o prostranosti zvučne pozornice, otvaranju ili prozirnosti kroz zvučnike. Umjesto toga, ima izravan, povučen zvuk koji pruža puninu i toplinu, a ne otvara zvuk široko za više prostora s vitkijim karakterom. Taj isti zvučni karakter prisutan je cijelo vrijeme, pa se taj zvuk mora jako sviđati ili mora dobro odgovarati vašim zvučnicima.
Jedan negativan aspekt za jednog recenzenta je što zvuči vrlo rezervirano pri nižim glasnoćama, pa čak i malo rezervirano pri višim glasnoćama. Misli da je to povezano sa sustavom povratne veze koji upravlja zvukom. To može biti odlična stvar, ali ponekad mu nedostaje malo "griza" i "oštrine" koja glazbu može učiniti uzbudljivijom. Međutim, ovaj zvučni karakter se donekle mijenja kada se dva F10 koriste u premoštenom mono načinu rada, gdje F10 ima više smisla.

Dodatne napomene:
- F10 radi prilično toplo, znatno toplije od klasa D pojačala (što je očekivano) i toplije od Galiona. To treba uzeti u obzir ako će pojačalo biti smješteno u namještaj bez ventilacije.
- Izgradnja je lijepa, s zakrivljenim kutovima šasije i "beskrajnim" izgledom.
- Cijena u SAD-u, bez poreza na promet i mogućih carina, iznosi 2.480 dolara. Cijena u jednoj europskoj zemlji, uključujući 21% PDV-a, iznosi 2.580 €. Smatra se više nego poštenom cijenom za kvalitetu zvuka, uz visoku kvalitetu dizajna i izrade.
Zaključne Misli
Sveukupno, Eversolo F10 pojačalo snage je vrlo ugodno i zabavno za slušanje širokog spektra glazbe. Vjerojatno najvažnije, odličan je partner za Eversolo A10, vizualno i zvučno. Eversolo je to pogodio. Korištenje F10 s pravim zvučnicima može stvoriti sjajan Hi-Fi sustav koji će biti vrlo ugodan i nezahtjevan za glazbu.
Iako nije savršen u svakom pogledu i druga pojačala možda neke stvari rade bolje, ako želite više performansi, možete dodati drugi F10 da biste ih dobili, i dobijete ih. To je uzbudljiva mogućnost. Jedan izvor dodijelio je F10 "Essential Audition Award" u znak prepoznavanja visokih performansi i jedinstvenosti koja čini slušanje još važnijim.