U svijetu audiofilije, potraga za savršenim zvukom je vječno putovanje. Ponekad, na tom putovanju, naiđemo na komponente koje nas istinski impresioniraju i preispitaju naša dosadašnja očekivanja. Jedan takav primjer, sudeći prema nekoliko nedavnih recenzija, jesu KEF R3 Meta bookshelf zvučnici. Cijenom od oko 2200 USD/£1900/AU$3900, smješteni su u segmentu koji se često smatra "slatkom točkom" za zvučnike, gdje dobivate značajnu izvedbu bez astronomskih cijena.
KEF R3 Meta su 3-sistemski zvučnici dizajnirani za stalak. Ključ njihovog dizajna je 12. generacija KEF-ovog prepoznatljivog Uni-Q drivera. Ovaj koaksijalni ili koncentrični dizajn postavlja 25 mm (1-inčni) aluminijski kupolasti visokotonac u središte 12,5 cm (5-inčnog) aluminijskog koničnog srednjetonca. Ispod toga se nalazi 16,5 cm (6,5-inčni) hibridni aluminijski bas driver. Uni-Q dizajn poboljšava raspršenje zvuka i osigurava da visoke i srednje frekvencije dolaze iz jedne točke izvora.

Revolucionarna MAT tehnologija
Jedna od najznačajnijih nadogradnji u odnosu na prethodni model R3 je uključivanje KEF-ove cijenjene Metamaterial Absorption Technology (MAT). MAT je plastična struktura nalik labirintu smještena iza visokotonca. KEF tvrdi da ova tehnologija, sastavljena od 30 cijevi, svaka dizajnirana da apsorbira određenu visoku frekvenciju, apsorbira 99 posto neželjenog zračenja s poleđine visokotonca koje ulazi u kabinet. Cilj je smanjiti izobličenja i osigurati jasnije, prirodnije visoke tonove. Ova tehnologija je prvi put predstavljena na pristupačnijem modelu LS50 Meta i pokazala se kao veliki uspjeh. Zbog uvođenja MAT-a, KEF je morao re-dizajnirati Uni-Q driver i crossover.
Dizajn kabineta KEF R3 Meta je, na prvi pogled, vrlo sličan originalnom R3. Međutim, unatoč minimalnim promjenama u izgledu, završna obrada i kvaliteta izrade su na visokom standardu. Dostupni su u nekoliko završnih obrada, uključujući sjajnu crnu, sjajnu bijelu, orah (walnut), te posebno izdanje u indigo sjaju. Treba napomenuti da sjajne završne obrade, poput piano crne ili indigo plave, mogu lako privući otiske prstiju i prašinu. Zvučnici su stražnje portirani i podržavaju bi-wiring.

Kvaliteta zvuka: Transparentnost, profinjenost i zabava
Recenzenti se slažu da KEF R3 Meta nude iznimno profinjen, transparentan i uravnotežen zvuk. Jedan recenzent opisuje zvuk kao "zreo", s ukupnom prezentacijom koja je uravnotežena i ne oslanja se na previše basa ili pretjerano naglašene visoke tonove kako bi impresionirala. Zvučnici nude mnogo detalja i rezolucije, ali to postižu bez zvučanja analitički ili zamorno. Lako je čuti mikro detalje, poput promjene daha pjevača ili laganih vibracija žica gitare.
- Visoki tonovi: Opisani su kao detaljni i glatki, bez pretjeranog naglašavanja. Uključivanje MAT tehnologije čini visoke tonove čišćima. Nisu svijetli ili napadni, čak i kada su lagano naglašeni, već detalji izlaze na neforsiran, prirodan način.
- Srednji tonovi i vokali: Zvuče prirodno, glatko, bogato i zanimljivo. Vokali zauzimaju istaknuto mjesto u zvučnoj slici. U usporedbi s originalnim R3, srednji tonovi su manje oštri ili povišeni. Iako jedan izvor spominje da gornji srednji tonovi mogu zvučati pomalo ravno s određenom opremom, opći je dojam da KEF R3 Meta pružaju čistiji i nijansiraniji srednji ton.
- Bas: Jak, čvrst, teksturiran i nijansiran. Za većinu ljudi, bas je dovoljan i bez subwoofera. Precizniji je u odnosu na originalni R3. Opisan je kao pomalo na toplijoj strani neutralnog. Jedan recenzent primijetio je da basu možda nedostaje dinamički napad u nekim slučajevima, dok drugi izvori naglašavaju njegovu dinamičnost i ritmičnost. Bas driver koristi "kvazi-zapečaćeni portirani" (quasi-sealed ported) dizajn koji pomaže u postizanju dobrog bas proširenja u sobi.
- Zvučna slika i stereofonija: Zvučnici pružaju duboku i široku zvučnu sliku. Dobro odvajaju instrumente, omogućujući slušatelju da lako razluči pojedinačne instrumente u složenim aranžmanima. Stereofonija je dobra, ali neki izvori sugeriraju da to nije najjača točka R serije općenito. Preporučuje se lagano usmjeravanje zvučnika prema van (oko 5-10 stupnjeva) za optimalnu neutralnost i stereofoniju. Zbog Uni-Q dizajna, KEF R3 Meta imaju izvrsnu usmjerenost (directivity), što rezultira širokom idealnom zonom slušanja (sweet spot) – ne morate sjediti strogo u jednoj poziciji.
- Niska glasnoća: Sposobnost zadržavanja puno detalja pri niskoj glasnoći istaknuta je kao prednost, omogućujući ugodno slušanje navečer. Međutim, jedan recenzent navodi da nisu najbolji za iznimno niske glasnoće i da im treba malo više snage da zvuče punije.

Usporedbe
- vs. Originalni R3: R3 Meta se smatraju značajno boljim zvučnicima. MAT tehnologija donosi veliku razliku u čistoći i transparentnosti. Srednji tonovi su poboljšani, a bas je precizniji. R3 Meta su neutralniji i nude glatkije visoke tonove. Poboljšanja se smatraju vrijednima razlike u cijeni.
- vs. KEF LS50 Meta: R3 Meta su skuplji i uvjerljivo bolji. Iako dijele MAT i sličan Uni-Q koncept, R3 Meta imaju dedicated bas driver i veći kabinet. R3 Meta su profinjeniji, mogu svirati glasnije, imaju više basa i dinamike te realističniji osjećaj skale. LS50 Meta mogu nuditi širu zvučnu sliku i možda živahniju prezentaciju, a prikladniji su za postavljanje blizu zida ili na radnoj površini. R3 Meta se opisuje kao "potpuniji zvučnik".
- vs. Ostali zvučnici u klasi: U usporedbi s konkurentima poput Revel M106, Wharfedale Linton, Philharmonic BMR V2 i JBL HDI 1600, R3 Meta se ističu boljom usmjerenošću i linearnošću. U usporedbi s popularnim Buchardt S400 MkII, R3 Meta se smatraju bolje izrađenim, s impresivnijim i transparentnijim zvukom te boljim razdvajanjem instrumenata, dok Buchardt S400 MkII nudi opušteniji zvuk, punije srednje tonove, visceralniji bas i bolje zvuči kada je postavljen blizu zida.
Postavljanje i uparivanje opreme
Da biste izvukli najbolje iz KEF R3 Meta, preporučuje se postavljanje na kvalitetne stalke. Važno je udaljiti ih od zidova kako bi bas i ukupna tonska ravnoteža zvučali najbolje. Lagano usmjeravanje prema van (toe-out) je ključno za neutralan zvuk i optimalnu zvučnu sliku. Visina vaših ušiju trebala bi biti približno u ravnini s Uni-Q driverom.
Što se tiče pojačala, KEF R3 Meta su nominalno 4-omska zvučnika, stoga je važno koristiti pojačalo koje je stabilno na 4 oma. Iako mogu svirati s pojačalima niže snage (jedan recenzent ih je uspješno pogonio s 30W cijevnim pojačalom), dobro skaliraju s kvalitetnijom i snažnijom opremom. Preporučeni raspon cijena za uparivanje pojačala kreće se od 1000 do 3000 USD, iako mogu zvučati dobro i s povoljnijim opcijama te iznimno dobro s vrlo skupom referentnom opremom. Preporučuje se barem 300W na 4 oma kako bi se iskoristio puni potencijal, iako to ovisi o veličini sobe i razinama slušanja. Različita pojačala donose različite karakteristike zvuka (npr. cijevna pojačala za transparentnost i slojevitost, Class D za dinamiku).
Zvučnici mogu zvučati zagušeno i mutno ravno iz kutije, stoga se preporučuje vrijeme usviravanja (burn-in), a neki izvori spominju i 50+ sati. Iako KEF R3 Meta mogu pružiti zadovoljavajući bas bez subwoofera, kvalitetan subwoofer može značajno poboljšati performanse, osobito u većim sobama ili pri višim razinama glasnoće. Korištenje subwoofera s odgovarajućim skretnicama (crossover) može poboljšati dinamički raspon zvučnika.

Nedostaci i kompromisi
Unatoč mnogim pohvalama, KEF R3 Meta nisu savršeni. Glavni kompromis je da nisu idealni za postavljanje blizu zida. Također, imaju ograničenja u maksimalnoj glasnoći u usporedbi s većim zvučnicima i mogu početi pokazivati izobličenja ili "udarati" driverima pri vrlo visokim razinama (iznad 95 dB). Jedan izvor navodi da nisu najbolji za slušanje na iznimno niskim glasnoćama (ispod 67 dB), jer im je potrebna određena glasnoća da bi zvučali punije. Stereofonija se spominje kao dobra, ali ne i iznimna u usporedbi sa širinom zvučne slike. Jedan recenzent primijetio je blagu "tvrdoću" u notama klavira. Ponekad, ovisno o glazbi, prostor između nota u gornjem srednjem rasponu može djelovati malo gusto ili zagušeno. Basu može nedostajati dinamički napad prema jednom izvoru. Logotip na zvučniku izgleda kao naljepnica, što se smatra manjim estetskim nedostatkom. Sjajne završne obrade zahtijevaju pažljivo održavanje zbog otisaka prstiju. Unatoč poboljšanjima, zadržavaju "klasičan KEF zvuk" s metalnim driverima, što se možda neće svidjeti svima. Također, transparentnost može razotkriti lošiju kvalitetu snimke.

Zaključak
Sve u svemu, KEF R3 Meta su iznimno cijenjeni zvučnici koji nude izvanrednu kombinaciju transparentnosti, profinjenosti, detalja i zabave za svoju cijenu. Sposobni su vjerno prenijeti raznolike glazbene žanrove. Mnogi ih smatraju najboljom vrijednosti u svojoj klasi. Izvor "Darko Audio" dodijelio im je nagradu "Darko knockout award" i planira ih kupiti. Čak i skeptici, poput "Mr. Quada", koji nisu bili ljubitelji modernog KEF zvuka, ostali su šokirani i impresionirani izvedbom R3 Meta. Ako ste u potrazi za zvučnicima u ovom cjenovnom rangu, KEF R3 Meta su definitivno na listi onih koje morate poslušati.