Audiolab je dobro poznato ime u svijetu hi-fija, s poviješću koja seže četrdesetak godina unatrag, sve do cijenjenog integriranog pojačala 8000A. U novije vrijeme, njihova serija 6000, posebice 6000A, postavila je visoke standarde za performanse u svom cjenovnom razredu. Sada, Audiolab predstavlja 7000A, integrirano pojačalo koje se pozicionira između početne serije 6000 i vodeće serije 9000. Mnogima se čini da bi 7000A moglo biti zamjena za seriju 8000, barem dok 8000 serija ne dobije vlastito ažuriranje.

Ovaj novi model izazvao je značajno zanimanje, dijelom i zbog jedne značajke koju ljubitelji Audiolaba (i ne samo oni) priželjkuju godinama: HDMI ulaz s ARC (Audio Return Channel) podrškom. Nakon godina molbi, Audiolab je popustio, čineći 7000A nevjerojatno fleksibilnim za integraciju s modernim AV sustavima.
Ključne značajke i konstrukcija
Audiolab 7000A je integrirano stereo pojačalo klase AB. Proizvodi 70 W snage po kanalu u 8 ohma i 110 W u 4 ohma. Iako je snaga smanjena u odnosu na 9000A (100W), 7000A se doima i zvuči moćnije nego što specifikacije sugeriraju. S masom od 8.4 kg, ostavlja dojam solidno izgrađene jedinice s metalnim kućištem. Dostupan je u crnoj ili srebrnoj boji.
Poput drugih Audiolab integriranih pojačala, 7000A nudi tri konfiguracije rada: kao puno integrirano pojačalo, kao pretpojačalo (koje isključuje ugrađena pojačala) ili kao samostalno pojačalo snage. Ova fleksibilnost čini ga dugoročnim rješenjem.

DAC (Digitalno-analogni pretvarač)
7000A ima ugrađeni DAC baziran na ESS ES9038Q2M čipsetu. Ovo predstavlja nadogradnju u odnosu na čipset u seriji 6000 (ESS 9018 K2M), iako nije na razini ESS Pro DAC-ova u seriji 9000. DAC podržava PCM do 32-bita/768kHz i DSD do DSD512 putem USB-a. Podržava i potpuno MQA dekodiranje te je certificiran kao 'Roon Tested'. Unutarnji DAC se smatra izvrsnim, s modernom vrhunskom (state-of-the-art) elektronikom. Možete birati između pet digitalnih filtera za fino podešavanje zvuka, iako se razlike opisuju kao suptilne.
Povezivost
Audiolab 7000A nudi mnoštvo digitalnih i analognih ulaza. Digitalni ulazi uključuju:
- 2x koaksijalna
- 2x optička
- 1x USB tipa B za povezivanje s računalima ili streamerima
- 1x USB tipa A za ažuriranje firmvera
- 1x HDMI ARC
Analogni ulazi uključuju tri linijska RCA ulaza i kvalitetno phono pretpojačalo za Moving Magnet (MM) zvučnice. Phono pozornica je poboljšana u odnosu na 6000A, s preciznom RIAA ekvilizacijom i filtriranjem.
Također je prisutan Bluetooth 5 s podrškom za aptX HD.
Za izlaze, tu je jedan par pre-out izlaza, korisnih za subwoofer ili dodatno pojačalo snage, te ugrađeno pojačalo za slušalice s 6.35 mm (četvrt inča) priključkom.

Zaslon i upravljanje
Za razliku od 'kalkulatorskog' zaslona na 6000A Play, 7000A ima novi 2.8-inčni kolor LCD zaslon u boji. Zaslon, prenesen s modela 9000A i Omnia, pruža sve iste izbornike i funkcionalnosti. Možete birati između prikaza VU metara (iako ne rade uvijek u preamp modu), prikaza postavki/podataka ili ga potpuno isključiti. Upravljanje se vrši putem tri rotacijska gumba na prednjoj ploči.
Uz isporučeni daljinski upravljač, HDMI ARC omogućuje upravljanje glasnoćom i paljenjem/gašenjem putem daljinskog upravljača TV-a, što je vrlo praktična značajka. Zabilježeno je da je inicijalni odziv na CEC komande (poput glasnoće s daljinskog od Apple TV-a) bio malo sporiji, ali je Audiolab izdao ažuriranja firmvera kako bi to popravio.
Jedna kritika koja se ponavlja, a koja se odnosi i na druge Audiolab proizvode, je nedostatak tonskih kontrola. Dostupna je kontrola balansa, ali ne i bas/treble. Međutim, u pre-power modu, teoretski je moguće umetnuti vanjski EQ ili DSP (poput miniDSP-a) između pre-outa i power amp ulaza kako bi se dobila korekcija sobe.

Kvaliteta zvuka
Opći tonski karakter Audiolab 7000A opisuje se kao neutralan, artikuliran i pomalo na analitičkoj strani neutralnosti. Pojačalo se može slušati satima bez zamora.
- Bas: Pojačalo nudi čvrstu kontrolu niskih frekvencija. Bas je opisan kao "lean and tight", ne "fat and slow".
- Srednji tonovi: Srednji tonovi se doimaju čišćim, dimenzionalnijim i rezolutnijim u usporedbi s 6000A Play. Neki ih smatraju ravnopravnima srednjim tonovima 9000A. Glasovi zvuče čisto i precizno. Prilikom gledanja filmova preko HDMI ARC, dijalog je jasan na svim glasnoćama.
- Visoki tonovi: Visoke frekvencije su detaljne, teksturirane i prozračne, ali nikada agresivne. Bolji su u tom pogledu od 6000A Play, ali 9000A je još detaljnije i prozračnije.
- Zvučna pozornica i separacija: Prezentacija je prilično prostrana, omogućujući zvučnicima da "zasjaju". Detalji i separacija su "prilično sjajni", iako je 9000A nešto bolje složen i razdvojen.
- Dinamika: Dinamika je također izvrsna, bolja od 6000A Play, ali ne tako profinjena kao na 9000A. Pojačalo ima snagu da pokreće i zahtjevnije zvučnike.
Ukupno, 7000A je opisan kao istinit i autentičan, ugodan za slušanje, a istovremeno sposoban za brze udarce i oštru dinamiku. Recenzije hvale njegovu sposobnost da se nosi s različitim glazbenim žanrovima, od progresivnog rocka i punka do alt-countryja i orkestralne glazbe. Također je izvrsno za gledanje filmova, poboljšavajući dijalog i zvučne efekte.

Usporedbe s konkurencijom
- Audiolab 6000A/6000A Play: 7000A je značajno bolji, s boljim DAC-om, HDMI ARC, USB-B ulazom i kolor zaslonom. Čini se da 6000A Play odlazi u mirovinu u korist 7000A.
- Audiolab 9000A: 9000A nudi veću snagu, bolji DAC (Pro verzija), i višu razinu završne obrade, ali nema HDMI ARC i znatno je skuplji (oko 3000 USD/2000 GBP vs <2000 USD/1100 GBP). 7000A se smatra izvrsnom alternativom za manje novca, posebno ako je HDMI ključna značajka.
- Yamaha RN 2000A: Također ima HDMI, ali i korekciju sobe i tonske kontrole, no košta više nego dvostruko od 7000A.
- NAD C399: Snažniji hibrid klase D, s opcionalnim BluOS-om i korekcijom sobe. Smatra se izvrsnom vrijednošću, ali zvučno opisan kao "sterilniji" u usporedbi s 7000A. 7000A plus vanjski DSP može koštati manje.
- Marantz 40n: Vrlo usporediv po funkcionalnosti, ali 7000A se preferira zbog zvuka (manje "okrugao" ili "mekan") i cijene (700 USD uštede).
- Bluesound Powernode: Odlična opcija ispod 1000 funti s HDMI-jem i BluOS-om, ali 7000A se preferira ako budžet dopušta zbog zvuka klase AB, više analognih ulaza i boljeg phono pretpojačala. Powernode je i dalje sjajno rješenje za niži budžet.
- Home Theater Receiveri: Mogu nuditi višekanalni zvuk (surround, Atmos), a neki noviji modeli imaju dobru dvokanalnu stereo izvedbu. Ako je primarni interes stereo zvuk i ne planirate višekanalni sustav, 7000A je bolji izbor. Međutim, ako je 80% korištenja kućno kino, receiver poput Anthem 740 ili Cinema 50 mogao bi biti prikladniji. Stereotip da receiveri ne mogu pružiti kvalitetan stereo zvuk više nije istinit.

Zaključak
Audiolab 7000A je opisan kao "idealni moderni univerzalac". Izgleda sjajno, kvalitetno je izrađen, sjajno zvuči s različitim žanrovima glazbe i sada i filmova. Smatra se izvrsnom vrijednošću za novac, nudeći širok raspon značajki, fleksibilnost (s tri načina rada i nadogradivim potencijalom) i impresivnu kvalitetu zvuka za svoju cijenu. Dodatak HDMI ARC i USB-B ulaza značajno povećava njegovu privlačnost u modernim sustavima.
Unatoč nekim sitnicama, 7000A je pojačalo koje su recenzenti sa zadovoljstvom koristili i visoko preporučuju. Ako tražite kvalitetno, fleksibilno integrirano pojačalo s modernom povezivošću koje se može nositi s većinom zvučnika i zvuči sjajno, Audiolab 7000A je definitivno vrijedan ozbiljnog razmatranja.