U svijetu audio opreme, potraga za "svetim gralom" – onim uređajem koji vas povezuje s glazbom na dubokoj, emocionalnoj razini – nikada ne prestaje. I dok mnogi traže najnovije tehnologije i najveću snagu, neki od najcjenjenijih komada opreme vuku korijene iz bogate povijesti audio inženjeringa. Jedan takav primjer je Sugden A21, pojačalo s naslijeđem koje seže sve do 1967. godine.
Pionir A klase
Sugden Audio, tvrtka koju je osnovao James Edward Sugden, s ponosom ističe da je originalni Sugden A21 bio prvo komercijalno dostupno solid-state pojačalo čiste A klase na svijetu. Tvrtka i danas ostaje obiteljski posao sa samo desetak zaposlenih, a Tony Miller dizajnira njihove proizvode od 1981.. Najnovije inkarnacije ovog legendarnog dizajna, modeli A21 Signature i A21SE Signature (Special Edition), nastavljaju tradiciju.
Što je to 'Čista Klasa A' i Zašto Je Posebna?
Većina tranzistorskih pojačala koristi AB klasu rada. U pojačalu AB klase, dva (ili više) tranzistora rade u "push-pull" konfiguraciji – jedan obrađuje pozitivni dio signala, a drugi negativni. Problem nastaje pri prijelazu s jednog tranzistora na drugi, uvodeći oblik izobličenja poznat kao "crossover distortion". Ovo izobličenje opisuje se kao "gadna stvar" koju audiofili žele eliminirati.
Pojačala čiste A klase rješavaju ovaj problem na elegantan način: izlazni tranzistori (u slučaju Sugden A21 Signature/SE Signature, to su bipolarni tranzistori) su uvijek potpuno uključeni, bez obzira proizvode li zvuk ili ne. To znači da nema prijelaza između tranzistora i, posljedično, nema crossover izobličenja.
Sugden ide korak dalje s modelima Signature i SE Signature, koji su single-ended pojačala čiste A klase. Single-ended rad izlaznih tranzistora, prema jednom izvoru, dodaje dodatnu prirodnost zvuku koju čak i najbolja pojačala A klase ne mogu postići. Neki opisuju ovaj zvuk kao "tube-like" (nalik zvuku cijevnih pojačala).

Naravno, postoji i kompromis. Glavni nedostatak A klase je njezina niska učinkovitost. Budući da su tranzistori uvijek uključeni, pojačalo troši punu snagu cijelo vrijeme, rasipajući puno energije kao toplinu. To zahtijeva velike hladnjake za odvođenje te topline. Model A21 Signature, na primjer, teži 11 kg, otprilike isto kao i AudioLab 6000A, ali potonji teži samo 7.8 kg. Hladnjaci na Sugdenu opisani su kao podsjetnik na one s Ferrari Testarosse. Niža učinkovitost također znači manju izlaznu snagu u usporedbi s pojačalima AB klase slične veličine.

Dizajn i Izrada
Sugden A21 Signature i A21SE Signature su pojačala kompaktnih dimenzija, elegantnog i jednostavnog dizajna. Prednja ploča je duboka 10 mm i izrađena je od anodiziranog aluminija.
Unutar pojačala, nalazimo custom toroidalni transformator smješten u metalnoj posudi radi daljnjeg smanjenja šuma. Cijeli dizajn je potpuno diskretan, što znači da ne koristi integrirane krugove ("čipove"). Komponente su through-hole (s nožicama koje prolaze kroz pločicu), za razliku od sitnih surface-mount komponenti, u potrazi za boljom kvalitetom zvuka. Žice koje prenose signal su srebrne. Pojačalo koristi kvalitetnu analognu Alps potenciometar za kontrolu glasnoće, koji je motoriziran i dolazi s daljinskim upravljačem osnovne funkcionalnosti. Power-amp moduli za svaki kanal su identični i koriste po dva bipolarna tranzistora po strani, spojena na hladnjake. Pojačalo također ima velike kondenzatore napajanja – dva po 10,000 mikrofarada po kanalu (ukupno 20,000 mikrofarada po kanalu).
Jedan od izvora naglašava da se radi o ručno rađenim pojačalima u Velikoj Britaniji. Sugden navodi da velika većina pojačala koje su izgradili u posljednjih 30 godina još uvijek radi.

Model A21 Signature isporučuje 23 W po kanalu na 8 ohma, dok A21SE Signature isporučuje 30 W po kanalu. SE Signature je "Special Edition" koja nadograđuje klasični A21, s 50% većim napajanjem i povećanom izlaznom snagom, te sofisticiranijim pretpojačalom. Oba modela nude fine linijske ulaze (četiri na A21 integriranom modelu) i opcionalni MM/MC phono ulaz. Tu su i pre-out (varijabilni) i tape out (fiksni) izlazi.
Zvuk: Emocije iznad Tehnikalija
Iskustvo slušanja sa Sugdenom A21 Signature/SE Signature često se opisuje kao emocionalno vrlo angažirajuće. Prema jednom recenzentu, to nije samo kako sustav zvuči, već i kako se osjećate. Umjesto fokusiranja isključivo na "audiofilski" zvuk, Sugden se bavi teksturama, harmonijama, raspadanjem nota i osjećajem "cvjetanja" glazbe, stvarajući iskustvo koje nadilazi elektroniku koja je reproducira.
Zvučni potpis Sugdena A21 Signature opisuje se kao topliji, puniji, bogatiji i "mišićaviji" u usporedbi s čišćim, "mršavijim" i analitičnijim Hegelom H160.
- Bas: Sugden ima znatno više težine u basu, posebno u srednjem basu. Kick bubnjevi "udaraju" znatno jače. Bas nije brz kao kod Hegela, koji je bolji u praćenju brzih bas tranzijenata. Sugden također može imati malo "blooma" u dubokom basu/subbasu, gdje viši faktor prigušenja i veća snaga Hegela mogu biti prednost.
- Srednji tonovi: Ovo je područje gdje Sugden briljira za mnoge slušatelje. Ima znatno više težine, topline i tijela u srednjem tonu. Iako vodeći rubovi nota nisu tako oštro definirani, a struktura raspada nota nije tako jasno prisutna kao kod Hegela, dodatno "tijelo" u srednjem tonu donosi više varijacija u teksturi. Ovo je posebno primjetno kod muških vokala, saksofona, trombona i truba, koji na Hegelu mogu zvučati "kao da su na dijeti", dok na Sugdenu zvuče punije. Neki izvori ističu sposobnost Sugdena A21SE Signature da otkrije teksture i harmonije te da glasovima daje životnu kvalitetu.
- Visoki tonovi: Visoki tonovi su rafinirani i lijepo prošireni na oba pojačala (Sugden i Hegel H160). Sibilanti su dobro kontrolirani, i ni jedno pojačalo ne zvuči svijetlo, agresivno ili odsječeno. Međutim, zbog toplije tonske ravnoteže, Sugden usmjerava pažnju više na niže frekvencije, dok Hegel, s malo "mršavijom" ravnotežom, može zvučati malo detaljnije i "prozračnije" na vrhu.
- Detalji: Iako količina detalja izvučenih iz snimke može biti slična, Sugden donosi razinu unutarnjih detalja i teksture koja može iznenaditi s obzirom na to da nije cijevno pojačalo. Posebno se ističe njegova sposobnost razdvajanja bliskih vokala u harmonijama, dajući svakom vokalistu individualni prostor. Kod akustične glazbe, Sugden otkriva nevjerojatnu količinu teksture.
- Zvučna pozornica i slika: Oba pojačala stvaraju lijepu, široku zvučnu pozornicu koja se proteže izvan zvučnika. Unutar pozornice, lako je smjestiti instrumente lijevo/desno ili naprijed/nazad. Iako možda nemaju razinu razmjera i prostora oko instrumenata kao skuplji sustavi (npr. Exposure pretpojačalo i monoblokovi), performanse su vrlo dobre za ovaj cjenovni rang.

Praktični Aspekti
Jedan od glavnih praktičnih aspekata je ograničena izlazna snaga (23W za A21 Signature, 30W za A21SE Signature). Iako je 23W "dovoljno za većinu ljudi u većini scenarija" ako slušate na umjerenim razinama (oko 70-80 dB), morat ćete biti pažljivi pri odabiru zvučnika. Preporučuje se korištenje zvučnika s osjetljivošću u gornjim 80-ima (npr. 87-88 dB i više) kao minimum. Neki preporučeni partneri uključuju zvučnike Johna DeVorea, Harbeth, Spendor, Graham, Focal Sopra/Kanta, pa čak i učinkovite velike zvučnike poput Focal Stella Utopia Em (94 dB) ili klasične LS3/5a u manjim prostorijama.
Kao što je spomenuto, pojačalo radi prilično vruće. Hladnjaci mogu biti bolni na dodir ako ih držite dulje vrijeme. Stoga je važno osigurati mu dovoljno prostora za ventilaciju i ne stavljati opremu na njega niti ga gurati uz druge komponente.
Budući da troši punu snagu cijelo vrijeme, vjerojatno ćete ga htjeti isključiti kada ga ne koristite dulje vrijeme. Kada ga ponovno uključite, potrebno je oko 20 minuta da se zagrije i zvuči najbolje (za A21 Signature). Za A21SE Signature, jedan izvor navodi oko 90 minuta za potpunu termičku stabilizaciju. Na početku rada može postojati blaga "izmaglica" u prezentaciji koja se postupno razbistri kako se pojačalo zagrijava.

Zaključak Recenzija
Unatoč praktičnim kompromisima poput ograničene snage i grijanja, Sugden A21 Signature i A21SE Signature se visoko preporučuju. Opisuju se kao vrlo fino zvučeća pojačala za svoj novac. Nude jedinstveno glazbeno iskustvo usmjereno na emocije i teksturu.
Jedan recenzent navodi da, iako njegovi referentni uređaji (LTA MZ3 preamp i First Watt SIT 3 amp) pobjeđuju A21SE Signature u njegovoj "vlastitoj igri", ta kombinacija košta tri puta više. Za mnoge, A21SE Signature nudi izvanrednu vrijednost i može biti "odredišni proizvod" – dovoljno dobar da bude posljednje pojačalo koje će kupiti. To je pojačalo koje biste, čak i ako nadogradite na skuplji sustav, trebali zadržati "zauvijek".
Ako cijenite čistu izvedbu bez suvišnih "bling" značajki i tražite pojačalo koje će vas povezati s dušom glazbe, Sugden A21 Signature ili A21SE Signature bi moglo biti upravo ono što tražite.